Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Nelle, (01. 04. 2015 22:36) Reagovat
If you have been in this boat, then read on in the following paragraphs for advice, and wisdom.Here is my weblog - payday loans canada: http://www.anstoss-magazin.de/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=36113
Cheri, (02. 04. 2015 16:20) Reagovat
To ensure you're not charged for almost any unwanted items carefully read the contract before signing for your hotel room.My homepage: hotels near calais me, imperhouse.com.py: http://imperhouse.com.py/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=35698,
Maybelle, (03. 04. 2015 11:13) Reagovat
Look via your cart thoroughly and be sure everything you're purchasing is exactly what you may need.Feel free to surf to my web page :: svoimiruka.me: http://svoimiruka.me/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=38314
Emily, (05. 04. 2015 03:49) Reagovat
When a sale sign or tag declares how the price may be reduced 15 or 25 percent, the percentage amount can often mean.Also visit my website pregnancy calculator (impuls-rnd.ru: http://impuls-rnd.ru/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=485)
Jackson, (07. 04. 2015 07:42) Reagovat
Each time you open your Web browser, you will begin to see the default.via voice, video and plain text, in addition to share pictures, files, music and video.Feel free to visit my site :: yahoo.com login: http://www.karatekoryukai.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7771
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty