Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Modesto, (21. 02. 2015 04:03) Reagovat
Some voicemail choices only available when you and the person you would like to call both have voicemail.Feel free to visit my website skype download for windows 7: http://cyberpalchat.com/groups/six-ways-to-immediately-start-selling-download-skype/
Amie, (22. 02. 2015 03:57) Reagovat
How to Get a Toolbar Back on Mozilla Firefox; How to Set a Toolbar for Mozilla Firefox; Print this short article; Things You'll.My website - http://downloadhelp.org/; edgbastonhypnotherapy.com: http://www.edgbastonhypnotherapy.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7329,
Sherita, (23. 02. 2015 20:27) Reagovat
It is a 4 bit prescaler and 16-bit timer and may be driven from a clock.Also visit my homepage; mortgage calculator: http://www.nereagarden.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=5463
Jodi, (26. 02. 2015 07:07) Reagovat
This is something that is very beneficial for a lot of people and also for businesses which can be looking into financing options.Check out my weblog :: car calculator - http://www.mmahustler.com/: http://www.mmahustler.com/groups/believe-in-your-car-loan-calculator-skills-but-never-stop-improving/ -
Marcela, (28. 02. 2015 08:05) Reagovat
For example, the 25-year-old ladies conceive within the month of January mostly give birth with a GIRLS.Here is my page ... http://bmi.onlinecalculators.org/ (www.cmenergy.com.cy: http://www.cmenergy.com.cy/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=14859)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty