Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Kim, (11. 02. 2015 20:36) Reagovat
It will provide you with a great indication as on the quantity of items on the market.my website - my ebay: http://horrorsquad.horrorshow.com/node/103168
Sharyn, (12. 02. 2015 12:38) Reagovat
The Legislative Lottery Scholarship is flexible enough to get transferred in one school to an alternative even wellsfargo.com sign in: http://www.physicianassistanted.com/members/rayfospruill/profile/ the event the new school charges a greater tuition.
Errol, (13. 02. 2015 01:33) Reagovat
Moving your number to a new provider while under contract to t mobile customer service: http://knowledge.desertec.org/wiki/index.php5/Six_Unforgivable_Sins_Of_Tmobile_Login-Mobile could also cause you to be billed for that cancellation fee.
Angelina, (15. 02. 2015 10:22) Reagovat
The Settings list expands to show additional options.How to Download and Save You - Tube Videos in Google chrome tablet [friendshop.cf: http://friendshop.cf/blogs/viewstory/6585]; How to Download and Save Videos With You - Tube Downloader; How to Speed.
George, (20. 02. 2015 09:59) Reagovat
Some will just block incoming calls from designated numbers.Have a look at my blog java 6 (ocw.nccu.edu.tw: http://ocw.nccu.edu.tw/?q=content/5-ways-java-version-can-make-you-invincible)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty