Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Avery, (01. 03. 2015 04:29) Reagovat
Getting your unsecured loan without a job can be carried out online and it may help your spending this Christmas.Usually you are unable to get your vehicle title loan: http://xn--deporteo-j3a.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=18114 until your loan is paid completely.
Cheri, (03. 03. 2015 07:43) Reagovat
Before calculating the worth of a diamond it's got to go by way of a certification process in which the stone emerges quality grades determined by factors for example color, cut, size and clarity.my homepage ... mileage calculator: http://google-scraps.social-networking.me/social/blogs/viewstory/2622
Penelope, (07. 03. 2015 02:09) Reagovat
Don't avoid paying your debt to pay day loan officers.Feel free to surf to my blog Payday loans - www.colegiodeabogados.com.mx: http://www.colegiodeabogados.com.mx/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=17784,
Shari, (07. 03. 2015 14:04) Reagovat
that is over the distinctive line of fairness, equally as in real life too.Also visit my page :: ovulation calculator: http://www.mikea-tychy.pl/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2355
Luann, (10. 03. 2015 03:51) Reagovat
Always save copies of your respective orders and receipts from online purchases.My homepage: shopping malls near me: http://tutor4school.com.au/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=14788
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty