Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Eli, (02. 10. 2012 18:18) Reagovat
Já jsem přesvědčená, že si kvůli panické atace uženu žaludeční neurózu nebo vředy. Je mi vždy špatně od žaludku a celkově jsem dost úzkostná, což se mi somatizuje právě do oblasti břicha.
Anna, (13. 11. 2012 14:25) Reagovat
Také trpím často úzkostmi. Všechno mě vyvede z míry, když se něco dělej, tak se bojím, aby to na mě nemělo nějaký negativní dopad...Jednoduše by se dalo říct, že se bojím všeho, co přijde. K tomu dnešní doba nahrává. Někdy je úzkost velká, ale někdy ji poměrně zvládám. Zatím jsem kvůli tomu psychologa nevyhledával a pokud se to nebude zhoršovat (a já doufám že ne), tak se s tím pokusím vyrovnat sama.
Karel, (03. 12. 2013 09:25) Reagovat
Je fakt, že dnešní doba na lidí působí více úzkostně než kdy jindy. Ne každý se s tím dokáže vyrovnat. dříve jsem byl také víc úzkostlivý, ale teď si pořád říkám, že jestli se něco má stát, tak se to stane. Nejsem lehkomyslný, vždy se snažím být zodpovědný, a právě proto si říkám, že když už se něco má stát, nemohl jsem to ovlivnit.
Lenka, (02. 09. 2014 06:47) Reagovat
To já si sice říkám taky, ale nedokážu zahnat vtíravé myšlenky. Stokrát si řeknu v duchu, že se to ovlivnit nedá a že je všechno v pořádku, ale když mám tu svou "úzkostnou náladu", nedokážu myšlenky zaplašit. Stále se jimi zaobírám a někdy je to peklo. Někdy se mi zase podaří na to rychle zapomenout. Záleží samozřejmě podle toho, čeho se obavy týkají.
Irving, (15. 09. 2014 14:22) Reagovat
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.You have some really good posts and I think I would be a good asset.If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.Many thanks!Here is my homepage :: Slots for fun Slots for fun Slots for fun: http://santabelts.com/santabelts.com_1.html
Ashli, (15. 09. 2014 14:51) Reagovat
Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It's always helpful to read articles from other writers and use a little something from their web sites.my site Online slot games: http://alanyaadres.com/alanyaadres.com_1.html
Iris, (16. 09. 2014 09:35) Reagovat
I am curious to find out what blog system you are utilizing?I'm experiencing some minor security issues with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?Also visit my webpage ... fun slots: http://kuranvebilim.com/kuranvebilim.com_1.html
Alta, (17. 09. 2014 10:12) Reagovat
Hi, I log on to your new stuff like every week. Your story-telling style is witty, keep up the good work!Here is my weblog ... free online slots: http://www.ysinusa.com/ysinusa.com_1.html
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Panická-porucha.cz
Kontakty