Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Bobbie, (29. 01. 2015 09:42) Reagovat
At Windows OS associated with a version, many folks often face an odd dialog box titled 'Product Assistant' having error message, 'the feature you might be trying to make use of is on a disk that's not available'.The company has always tried to meet the expectations of users which is just another step up their journey to attain perfection.My homepage: hp.com/support, Molly: http://wiki.misterhosting.com/doku.php/eight_hp_support_mistakes_that_will_cost_you_1m_over_the_next_eight,
Amparo, (07. 02. 2015 04:28) Reagovat
Man always invented a new challenge to satisfy every ones need and comforts. This employs bank of america business account, ttlink.com: http://ttlink.com/jaysonfree/all, of America (Bof - A) will provide 15.
Sasha, (07. 02. 2015 08:12) Reagovat
Auto title loans are legal loan agreements which might be subject to rules and restrictions beneath the law.my blog post ... titleloanx.com: http://joitaliankaraoke.url.ph/activity/p/1147/
Pearlene, (08. 02. 2015 09:04) Reagovat
Most models begin their modeling careers in large metropolitan cities, for instance New York City, Los Angeles, Atlanta and Miami.My weblog - Att Uverse Customer Service; blog.parungkuda.com: http://blog.parungkuda.com/News/att-uverse-customer-service/,
Romeo, (11. 02. 2015 04:33) Reagovat
The Add Card - DAV Account options located in the Contacts heading.Feel free to visit my web blog ... access my aol email login (platform.gpnys.com: http://platform.gpnys.com/index.php?title=Too_Busy_Try_These_Tips_To_Streamline_Your_Aol_Mail_Welcome)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty