Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Karine, (11. 03. 2015 14:42) Reagovat
Try to merely shop which has a company that's located within the US if you live there too.Here is my weblog fast food near lax: http://anakiklosimessinias.gr/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=246
Hildegarde, (11. 03. 2015 16:16) Reagovat
Contact your veterinarian immediately if you have concern regarding the health signs of pregnancy: http://www.alaqariyanews.ae/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=10245 any in the Labrador puppies or if the mother seems feverish.
Marina, (12. 03. 2015 03:40) Reagovat
If you paid to the Social Security system in your working years, you can expect a benefit check when you retire.Here is my web page - retirement calculator (globalnav.com.br: http://globalnav.com.br/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=7048)
Moises, (12. 03. 2015 10:07) Reagovat
When shopping on the web, you need to be extra careful should you are utilizing your cellphone to acquire online.Also visit my web-site ... chinese food near me: http://www.icarus.ge/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=19077
Humberto, (15. 03. 2015 05:03) Reagovat
Fortunately, it really is not that hard to get same day loans in Austin. car title loans: http://www.eskisehironcuemlak.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2001 loans bad credit can be purchased in secured form.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty