Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Emerson, (16. 03. 2015 04:15) Reagovat
Moreover, in case your card is stolen, you will only be liable for any portion in the charges made for the card.Take a look at my webpage; guitar shops near me Kansas: http://www.cnc-engravers.ru/user/GeorgetHarden/
Toney, (20. 03. 2015 10:15) Reagovat
Research has shown that students who position themselves in the front from the classroom have higher grades overall.My weblog; www.libyascales.ly: http://www.libyascales.ly/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=15130
Bernd, (22. 03. 2015 00:13) Reagovat
Don't use a hard toothbrush when brushing your teeth.Look at my blog :: dentist near me: http://www.jillianeverett.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=16858
Mauricio, (26. 03. 2015 19:11) Reagovat
My web blog - http://www.asb-drk-juh-bielefeld.de/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=68210: http://www.asb-drk-juh-bielefeld.de/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=68210
Dominik, (26. 03. 2015 21:47) Reagovat
You tend faced with both increasingly demanding users and increasingly complex infrastructure requirements. For at least two or three weeks,a hotmail en espanol: http://www.fantasiediariel.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=20418 exploit made it possible to trigger an attack to silently snoop on targeted victims' emails and contacts and also add email forwarding rules to users' accounts.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty