Úvod Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Může být panická porucha spojena s jinými nemocemi?

Dlouhotrvající úzkost může způsobit řadu funkčních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční obtíže, dráždivý tračník a jiné.

Mimo to se na panickou poruchu mohou navázat i jiné úzkostné stavy. Pacient si vzpomíná na místa a situace, při kterých se dostavily záchvaty paniky a spojuje si je s nimi. Začíná se podvědomě vyhýbat takovýmto situacím a místům, případně i lidem, kteří byli přítomni, a tím si buduje základ pro vznik fobií. Nejčastějšími fobiemi je:

  • Agorafobie. Jedinec s touto fobií se vyhýbá velkým prostranstvím a tudíž i pobytu venku. Pokud musí vyjít z domu, pohybuje se podél zdí, či jiných pevných záchytných bodů, který mu prostor ohraničují. Má problém s přecházením silnic, nikdy se nepouští křížem přes velkou plochu. I doma se nemocný pohybuje kolem zdí, případně se přidržuje nábytku.
  • Klaustrofobie. Člověk trpící klaustrofobií má naopak hrůzu z malých a uzavřených prostor. Nejezdí výtahem, nesnáší dopravu hromadnými dopravními prostředky, nemůže do kabiny lanovky. V kinech a jiných společenských zařízeních sedává vždy na kraji řady, tak aby měl jistotu rychlého ústupu. Není většinou schopen absolvovat některá z vyšetření, kde zajíždí do tzv. tunelu (CT, Magnetickou rezonanci apod.)
  • Sociofobie. Tato fobie se váže na pobyt ve společnosti lidí. Jedinec se vyhýbá lidem, snese jen určité typy nebo lidi, které dobře zná. V přítomnosti ostatních či při nutnosti jakékoliv komunikace s nimi cítí velkou úzkost. Volí raději samotu, i když ta jeho fobii ještě prohlubuje.

Problematika fobií je složitá a možností na co vše může člověk reagovat nepřiměřenou úzkostí je spousta.

Panická porucha může probíhat souběžně s jinými úzkostnými stavy, vyplynout z nich nebo v ně vyústit. Tyto fobie však mohou existovat i samostatně.

Častým případem je i provázanost panických epizod s depresí.


Diskuse (108 komentářů)

Gilberto, (08. 04. 2015 18:42) Reagovat
However, you'll find four solutions to transfer the settings.Have a look at my page: www.forgotlogin.com: http://www.nabiljeffri.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=41045
Joanne, (09. 04. 2015 22:04) Reagovat
You also can use your Pay - Pal Plus Credit Card as a backup funding source.Also visit my website forgotlogin.com; http://iestconsulting.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=47563: http://iestconsulting.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=47563,
Fidelia, (10. 04. 2015 07:08) Reagovat
A sufficient volume of power continues to be created to run the calculator.Visit my web blog http://autoloan.onlinecalculators.org/: http://www.energyesc.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=6777
Tricia, (10. 04. 2015 20:03) Reagovat
Finding a hotel for the vacation is a lot more than just deciding on a name out of the hotel directory.my site ... http://marta-club.ru/content/hotels-near-lincoln-me: http://marta-club.ru/content/hotels-near-lincoln-me
Erna, (13. 04. 2015 08:47) Reagovat
The outlet malls still offer many great deals along with the trip is worthwhile but bear in mind that some savings usually are not so great. The other determining factor with a car title loans: http://goldstoneworks.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=21197 loan is your revenue, make certain you can have enough to produce the payments punctually, being late or missing is gonna result within the repossession of your automobile.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty