Úvod Jaké má příznaky panická porucha?

Jaké má příznaky panická porucha?

Hlavními příznaky panické poruchy jsou neovladatelné záchvaty (ataky) velké úzkosti, paniky a strachu střídající se s obdobím klidu, kdy je pacient relativně zdráv. Počet ataků panické poruchy, čas a četnost jejich opakování se nedá předpokládat a určit. Tento útok přichází z plného zdraví, nečekaně a často bez jakékoliv zjevné příčiny, bez rozpoznatelného spouštěče. Většina lidí sice uvádí, že prvnímu záchvatu předcházela nějaká nepříjemná situace, stres či pobyt v nechtěném a pro ně nepřátelsky vnímaném prostředí, nelze to však globalizovat.

Jak probíhá atak panické poruchy?

 

Příznaky ataku panické poruchy jsou víceméně typické:

  • Intenzivní úzkost
  • Tlak a bolesti na hrudi, vystřelování pod lopatku
  • Zrychlený tep, zvýšený tlak, někdy srdeční arytmie
  • Ztížené dýchání, pocit dušení
  • Třes, pocity na omdlení či ztráty vědomí
  • Návaly horka se střídající se zimnicí
  • Bolesti na žaludku, nauzea, příp. zvracení
  • Strach ze smrti a ztráty sebekontroly
  • Ztuhlost, zvláště v oblasti nohou

Z uvedeného je jasné, že je to nezávidění hodný stav. Naštěstí netrvá dlouho, je to většinou otázka cca 15 minut, nicméně utrpení prožité v této čtvrthodině je opravdu velmi intenzivní, připomínající infarkt a blížící se smrt. Proto je víc než pochopitelné, že většina takto postižených pacientů v době záchvatu nebo bezprostředně poté volá záchranku. Když to neudělají oni, volá záchranku někdo z blízkých, kterého celá situace velmi vyděsí.


Diskuse (79 komentářů)

Petra, (29. 05. 2011 07:40) Reagovat
Vendulo,mohla byste mi prosím dát kontakt na tu kliniku?Děkuji moc
Filip, (20. 07. 2011 14:27) Reagovat
Ahoj lecim se na panickou poruchu, ataky tak 2x tydne beru citalec a neuron pri ataku. Prosim poslete me pokud mate kontakt na dobreho terapeuta s touto chorobou v praze.... Smutny_Muz@seznam.cz dekuji... Ziju ve strachu kdy to zas prijde... To neni zivot ale utrpeni....
Paja, (25. 07. 2011 21:37) Reagovat
lidicky ja bohuzel svou blbosti trpim uz tim pul roku ale zhorsilo se to tak ze skoro nemuzu zit mam panickou poruchu cely dny kdyz jsem sama tak az do rana moje blbost je ze to nelecim. mam strach z prasku nemuzu byt sama hned mam pocit ze umiram porad te :cry:
Veronika Michálková, (13. 12. 2011 09:34) Reagovat
:oops: Radím ti běž se léčit,není to sranda a uvidíš uleví se ti.Já taky nerada beru léky ale hold někdy ta nenávist léků musí jít stranou.Na začátku mého léčení jsem brala celkem 8 leků a už jen to bylo na zbláznení ale pomohlo mi to!!!!No pak jsem si nejspíš hrála na doktorku a sama jsem si je vysadila na konec jsem brala jeden a to byl nebo stále je argofan 150 ale bohužel mi je stále zle tak musím jít k lekařce pro nové léky :sad: Taky se bojím ale vím že se mi uleví a to je to nejduležitější aby se člověk dokázal radivat z maličkostí jako dřív.Ted me nic neba jen se bojím a jsem ve strach.Tak tedy utíkej a nenech se zastavit od strachu z léku.Verča
Gita, (09. 08. 2012 13:07) Reagovat
Ahojte děvčata, já trpím PP už asi 2 roky. Léčím se u psychiatra 3 měsíc a cítím se nesrovnatelně líp. Brala jsem nejdřív Sertralin, ale nebylo mi po něm dobře. Tak mi doktor napsal Escitil 10mg 1tbl ráno a zlepšilo se to už po měsíci užívání. Zase se cítím být mnohem víc sama sebou. Cítím se silnější vnitřně, ani tolik nepřemýšlím nad smutnýma věcma, to už vůbec. Akorát se bojím toho, jak přestanu brát prášky, aby se to nevrátilo. Taky jsem byla dlouhou dobu proti práškům, ale když nezbývá nic jinýho, je lepší, je brát. Cítím se teď několikanásobně líp a je mi vážně dobře, akorát ještě s práškama. děvčátka, věřme, že bude líp a ono bude!.-) Taky jsem cítila úzkosti celý den už od samého rána a dost intenzivní. Nevydržela jsem v žádném dopravním prostředku. Chce to opravdu začít myslet pozitivně, ono to funguje:))
Jana, (04. 09. 2012 10:33) Reagovat
Opravdu jediné, co pomůže, je navštívit lékaře. Ono se vám uleví, třeba ne hned, ale časem určitě. Překonejte to a netrapte se víc než zbytečně musíte. Budu vám držet palce.
Blair, (03. 08. 2011 20:15) Reagovat
2x se mi stalo, že mi začalo náhle být srdce, měla jsem studený pot a cítila jsem chlad, špatně se mi dýchalo, poté jsem začala vidět rozostřeně a viděla jsem divné barvy a taky jsem měla pocit, že mám zalehlé uši a že se asi za chvilku pozvracím. Myslíte, že se jedná o panický záchvat? Stalo se mi to v přecpaném autobuse.
vendula, (04. 10. 2011 09:57) Reagovat
Tuto kliniku vřele doporučuji,velice mi pomohli,ti s kterými jsem se tam setkala byly velice vlídní a měli pochopeníVšem doporučuji neváhat s léčbou,kdyžse dívám zpět vidím jen zbytečně protrpěná léta,bohužel i vinou obvodní lékařky,kterou jsem hojně navštěvovala s příznaky panické poruchy ,ale ta zřejmě ani o této nemoci nevěděla.VendulaPSYCHOSOMATICKÁ KLINIKA, s.r.o. »Provádíme léčbu psychosomatických zdravotních obtíží.Adresa: Patočkova 712/3, 16900 Praha 6Telefon: 233 351 741Další informace o firmě »
Nový příspěvek
Copyright 2006–2020 © Panická-porucha.cz
Kontakty