Úvod Jaké má příznaky panická porucha?

Jaké má příznaky panická porucha?

Hlavními příznaky panické poruchy jsou neovladatelné záchvaty (ataky) velké úzkosti, paniky a strachu střídající se s obdobím klidu, kdy je pacient relativně zdráv. Počet ataků panické poruchy, čas a četnost jejich opakování se nedá předpokládat a určit. Tento útok přichází z plného zdraví, nečekaně a často bez jakékoliv zjevné příčiny, bez rozpoznatelného spouštěče. Většina lidí sice uvádí, že prvnímu záchvatu předcházela nějaká nepříjemná situace, stres či pobyt v nechtěném a pro ně nepřátelsky vnímaném prostředí, nelze to však globalizovat.

Jak probíhá atak panické poruchy?

 

Příznaky ataku panické poruchy jsou víceméně typické:

  • Intenzivní úzkost
  • Tlak a bolesti na hrudi, vystřelování pod lopatku
  • Zrychlený tep, zvýšený tlak, někdy srdeční arytmie
  • Ztížené dýchání, pocit dušení
  • Třes, pocity na omdlení či ztráty vědomí
  • Návaly horka se střídající se zimnicí
  • Bolesti na žaludku, nauzea, příp. zvracení
  • Strach ze smrti a ztráty sebekontroly
  • Ztuhlost, zvláště v oblasti nohou

Z uvedeného je jasné, že je to nezávidění hodný stav. Naštěstí netrvá dlouho, je to většinou otázka cca 15 minut, nicméně utrpení prožité v této čtvrthodině je opravdu velmi intenzivní, připomínající infarkt a blížící se smrt. Proto je víc než pochopitelné, že většina takto postižených pacientů v době záchvatu nebo bezprostředně poté volá záchranku. Když to neudělají oni, volá záchranku někdo z blízkých, kterého celá situace velmi vyděsí.


Diskuse (79 komentářů)

Silvie, (29. 10. 2011 20:05) Reagovat
Dobrý den, chtěla bych se vás , už s touto nemoci bohužel zžitých ,zeptat ,zda mé příznaky směřují také k této nemoci, nebo jsme vedle jak ta jedle.Poslední dobou jsem začla zaživat stavy kdy se mi těžte dýchá nemohu se nadechnout zhluboka a zažívám vystřelující bolest v oblasti hrudníku. Hledám už dlouho odpověď na to co to je, ale zatím jsme nenašla odpověď. Srdce mi silně buší, a někdy čekám kdy se zastaví občas s emi i motává hlava, ale ještě to nikdy nebyo tak silné že bych se odvážila volat záchranku, může to být nějaká počáteční, neboli slabší forma ?Děkuji předem..:)
šarka, (27. 11. 2011 12:35) Reagovat
dobry den,trpím panickou atakou a nejsem schopna jí zvládat!Mužete mi prosim poradit jak to zvládat?Je mi strašně špatně,zda se mi že nemužu zvládat žadnou situaci.ZVRACÍM,JE MI NA OMDLENÍ.Jak tohle zvládat?Prosím úporadte mi,je to strašny stav,děkuji
Vláďa, (27. 11. 2011 15:43) Reagovat
:-) Musíš si co njdříve zajít k psychiatrovi pro léky.Musíš to chvíli vydržet než léky začnou účinkovat.A nejhorší je,že každému vyhovují jiné s jinou dávkou.Snaž se na to nemyslet a něčím se zabavit.Dělej to co máš ráda a rozmazluj se ať nemusíš myslet na to, že je ti zle a máš nepříjemné pocity.Držím ti palce a moc ti přeji aby ti bylo fajn a krásně
Raďous, (03. 12. 2011 21:53) Reagovat
Již půl roku trpím panickými ataky a úzkostnými stavy, které ze začátku děsily, ale začal jsem vše včas řešit léčbou psychiatra, jenž mi nasadil Ciraplex 10Mg a Lexaurin který beru jen při ataku, dále chodím na psychoterapii a co mi nejvíce pomohlo jsou homeopatika Aconitum napelus, míval obavy jako vy bál jsem se jezdit MHD, autem či vlakem, ale lepší je se tomu postavit ! Jen tak vlést do autobusu či metra a jet pár stanic tam a zpět, samozřejmě mít u sebe pro klid duše nějáký ten lexaurin či neurol, ale je nutné tomu čelit a umět se zabavit činností díky které nebudeme myslet na naše problémi, cvičení Pilates mi také dost pomáhá, nejen že se mi díky tomu dostává zdravého spánku, ale zároveň při cvičení se musím soustředit na cviky je to skvělí způsob uvolnění, přeju všem brzké uzdravení a kdyby jste chtěli někdo s něčím někdy poradit, tady je můj e-mail RadekNajman@seznam.cz ahoooj :-)
Markéta, (25. 01. 2012 15:51) Reagovat
Já také trpím bohužel panickou poruchou už dva měsíce a je to hrozný stav musím mít neustále někoho u sebe a jít večer spát je pro mně noční můrou a nezabíraj mi ani prášky už dvakrát jsem byla na pohotovosti ze strachu,že mám infarkt atd mám čtyřletýho chlapečka a bojím se že se umřu atd a taky už nevím co dělat(
Randy, (13. 02. 2012 09:58) Reagovat
Přeji nám všem, abychom našli řešení, které nás tohoto Kainova znamení zbaví. Mám s panickou atakou velké zkušenosti. Kdo ji neměl, nepochopí, nepomůže, protože netuší, o co jde. Mně osobně by tedy pomohlo, kdybych si našel někoho, kdo má téže prblémy a mohli bychom si o tom spolu občas napsat, protože když se podělím s někým, kdo ví o čem je řeč, prostě se mi uleví stejně jako po Rivotrilu. Rada na závěr - nerozčilujte se, milujte a nechte se milovat! Opravdo to pomíhá víc, než si kdo myslí.
Petra, (13. 02. 2012 11:49) Reagovat
Ahoj Randy,máš pravdu je to opravdu velmi nepříjemná nemoc,která se nedá a nedá zkrotit,mrška.Když už to vypadá,že je lépe zase se odněkud vyloupne.Předevčírem jsem začala brát Citalec tak uvidím,jestli to zabere :eek: Mám ji už 15 let a chci se jí zbavit.Je to hrozně omezující nezajet si autobusem nebo vlakem někam na výlet,lanovkou na lyže atd..,však to znáš.Klidně jsi o tom můžem psát :lol: Zatím ahoj a přeji uzdravení :lol:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Panická-porucha.cz
Kontakty