Úvod Jaké má příznaky panická porucha?

Jaké má příznaky panická porucha?

Hlavními příznaky panické poruchy jsou neovladatelné záchvaty (ataky) velké úzkosti, paniky a strachu střídající se s obdobím klidu, kdy je pacient relativně zdráv. Počet ataků panické poruchy, čas a četnost jejich opakování se nedá předpokládat a určit. Tento útok přichází z plného zdraví, nečekaně a často bez jakékoliv zjevné příčiny, bez rozpoznatelného spouštěče. Většina lidí sice uvádí, že prvnímu záchvatu předcházela nějaká nepříjemná situace, stres či pobyt v nechtěném a pro ně nepřátelsky vnímaném prostředí, nelze to však globalizovat.

Jak probíhá atak panické poruchy?

 

Příznaky ataku panické poruchy jsou víceméně typické:

  • Intenzivní úzkost
  • Tlak a bolesti na hrudi, vystřelování pod lopatku
  • Zrychlený tep, zvýšený tlak, někdy srdeční arytmie
  • Ztížené dýchání, pocit dušení
  • Třes, pocity na omdlení či ztráty vědomí
  • Návaly horka se střídající se zimnicí
  • Bolesti na žaludku, nauzea, příp. zvracení
  • Strach ze smrti a ztráty sebekontroly
  • Ztuhlost, zvláště v oblasti nohou

Z uvedeného je jasné, že je to nezávidění hodný stav. Naštěstí netrvá dlouho, je to většinou otázka cca 15 minut, nicméně utrpení prožité v této čtvrthodině je opravdu velmi intenzivní, připomínající infarkt a blížící se smrt. Proto je víc než pochopitelné, že většina takto postižených pacientů v době záchvatu nebo bezprostředně poté volá záchranku. Když to neudělají oni, volá záchranku někdo z blízkých, kterého celá situace velmi vyděsí.


Diskuse (79 komentářů)

janča, (06. 05. 2013 10:39) Reagovat
ahojky,já také trpím PP,už deset let.Přišli mi na to v osmnácti letech.Skoušeli mi ruzné léky,ale nakonec mi zabral cipralex-neurol.Ale jako mnoha z vás jsem si hrála na doktorku,protože za těch deset let jsem je vysadila několikrát.Zezačátku mi je dobře,někdy jsem vydržela i rok bez prášku,ale pak přišel stres a vždy se mi to vrátilo v mnohem horším stavu.Brnění rtu a celé hlavy,závratě a dokonce i halucinace.Právě ted se mi to vrátilo,protože jsem opět vysadila prášky.Pomáhá mi číst vaše odkazi,ale jedno bych vám chtěla poradit,nebudte tak hloupí a nevysazujte léky sami od sebe,je to hloupost a vždy se to vrátí a v horším stavu než předtím.těd už tři dny nejsem schopna nic udělat.Jen sedím kolíbám se a beru jeden neurol zadruhým.k tomu stresu se mi přidali víčitky,že jsem si opet hrála na doktorku a kdybych to nevisadila bylo by líp.tak se držte lidičky a hlavně poslouchejte doktory oni maj titul,takže ví o čem mluví :oops:
janča, (06. 05. 2013 11:12) Reagovat
zapoměla jsem dodat,že některé potraviny nebo nápoje mi to pokaždé zhorší,takže pokavad máte období kdy vám není zrovna nejlépe,tak se vyhíbej te-kávě,cigaretám a jiným kofejnovým produktum.Dokonce i čokoláda.naopak si pořidte medunkový čaj není to sice záchrana,ale pomuže vám to se trochu uklidnit.A hlavně nepijte alkohol.Maximálně tak dvě deci vína a to jen jednou za čas.Držím palečky. ;-)
Jana, (06. 06. 2013 13:25) Reagovat
Ahoj,stává se někomu z vás že jdete spát, nic vám není a pak při usínání z ničeho nic propadáte do tmy, jako když umíráte? Pak vás to hodí jakoby zpět, pak až teprve přijde ataka a pak až teprve strach jestli to vůbec zvládnete ustát a neumřete?
Alice, (09. 07. 2013 06:56) Reagovat
Ahoj, stává se mi někdy, že se propadnu do tmy a pak se zase vrátím. Je to takové zhoupnutí, co mě vyděsí, když usínám. Nevím, jestli myslíte zrovna tohle. Někde jsem o tom četla (také jsem z toho měla strach), že je to normální, že jak se člověk propadá do spánku, tak se to může stát, ale nemám potom tu ataku. Celkově netrpí panickou poruchou spíš různými fobiemi a úzkostmi.
Slávina, (11. 12. 2013 20:00) Reagovat
Ahoj Jani, takhle to přesně mám já, trvá to mnoho let a přichází to na mne čím dál častěji. Neléčím se, trpím a bojím se :-) Máš Ty nějakou radu a pomoc? Děkuji za odpověď, Slávina
Olina, (12. 07. 2013 06:09) Reagovat
Nedávno jsem měla zničehonic ataku. Nevěděla jsem, co to je, až pak jsem si našla víc na internetu. Pořádně mě to vyděsilo. Je to ak měsíc zpátky, ale od té doby nic. Žiju, ale ve strachu, že to přijde znovu. Jsem z toho zoufalá a pořád na to musím myslet. Jak často máte ty ataky? Je možné, že přijde jedna a pak už nic? Děkuji.
Liza, (28. 07. 2013 09:59) Reagovat
ahoj ..Mám PP už delší dobu beru Escilopram a neurol podle potřeby.Znepříjemňuje mi to život.Zdravý člověk to nepochopí.Nejhorší na tom je že ataky příjdou i když jsem v dobré náladě.Najednou začnu mít pocit velkého smutku a začnu zničeho nic brečet i když jsem mezi lidma nedá se to ovládat asi tak po 15 min.mě to přejde a jsem v pohodě.Taky jsem léky zkusila vysadit,na nějaký čas to bylo dobré a potom se to vrátilo..sám to člověk nemůže zvládnout je na to potřeba pomoc psychiatra...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Panická-porucha.cz
Kontakty