Úvod Jaké má příznaky panická porucha?

Jaké má příznaky panická porucha?

Hlavními příznaky panické poruchy jsou neovladatelné záchvaty (ataky) velké úzkosti, paniky a strachu střídající se s obdobím klidu, kdy je pacient relativně zdráv. Počet ataků panické poruchy, čas a četnost jejich opakování se nedá předpokládat a určit. Tento útok přichází z plného zdraví, nečekaně a často bez jakékoliv zjevné příčiny, bez rozpoznatelného spouštěče. Většina lidí sice uvádí, že prvnímu záchvatu předcházela nějaká nepříjemná situace, stres či pobyt v nechtěném a pro ně nepřátelsky vnímaném prostředí, nelze to však globalizovat.

Jak probíhá atak panické poruchy?

 

Příznaky ataku panické poruchy jsou víceméně typické:

  • Intenzivní úzkost
  • Tlak a bolesti na hrudi, vystřelování pod lopatku
  • Zrychlený tep, zvýšený tlak, někdy srdeční arytmie
  • Ztížené dýchání, pocit dušení
  • Třes, pocity na omdlení či ztráty vědomí
  • Návaly horka se střídající se zimnicí
  • Bolesti na žaludku, nauzea, příp. zvracení
  • Strach ze smrti a ztráty sebekontroly
  • Ztuhlost, zvláště v oblasti nohou

Z uvedeného je jasné, že je to nezávidění hodný stav. Naštěstí netrvá dlouho, je to většinou otázka cca 15 minut, nicméně utrpení prožité v této čtvrthodině je opravdu velmi intenzivní, připomínající infarkt a blížící se smrt. Proto je víc než pochopitelné, že většina takto postižených pacientů v době záchvatu nebo bezprostředně poté volá záchranku. Když to neudělají oni, volá záchranku někdo z blízkých, kterého celá situace velmi vyděsí.


Diskuse (79 komentářů)

Jarka, (19. 03. 2012 10:38) Reagovat
Ahoj, taky trpím PP a to asi 6 let, nejhorší na tom všem je, že místo toho , aby to bylo lepší je to jen a jen horší. Zhubla jsem 48 kilo a zvracím...beru asentru a rivotril..dokonce mám už i vřed na dvanácterníku..tohle vše mi dala ta mrcha :cry: ..tak a ted jak dál...fakt nevim. jsem už z toho totálně ale totálně vyčerpaná..ovšem když to tak čtu, nemámeto asi nikdo lehký..až se toho jednou zbavim, budu ten nejštastnější člověk na světě to mi věřte ;-) Všem Vám přeji, aby bylo lépe a vše jsme to vydrželi, hlavu vzhůru..žujme!!!!
Regina, (11. 12. 2012 09:23) Reagovat
Nikdy jsem si nepomyslela, jak psychika může být zákeřná, dokud se mi to nestalo mě osobně. Vždy jsem si říkala, že člověk si přeci racionálně dokáže vysvětlit, že se není čeho bát a že se vše zvládne. TeĎ zjišťuje že panická porucha a racionalita jsou dva odlišné světy.
karlovracka, (10. 03. 2013 19:28) Reagovat
Také mám dojem, že trpím panickou poruchou. První příznak se u mě projevil před více než rokem, najednou horko, bušení srdce pocit na omdlení. Následovalo vyšetření na interně, neurologii, štítná žláza - vše v pořádku. Celý minulý rokjsem nebyla v pohodě, mírné obdobné potíže se opakovaly, i když nebyly tak intenzivní. Slabost, pocit mravenčení končetin, bolest hlavy... Nechce se mi nikam chodit ven, cestovat, aj. člověka to obtěžuje... Dnes jsem opět navštívila pohotovost - horko, pocit na omdlení, zatmění před očina. Výsledky opět v pořádku, navštívím psychologa. Už mě to nebaví.
Růža, (22. 04. 2013 11:02) Reagovat
Dobrý den,asi před 3 týdny mi po delší době navštěvování psychiatra kvůli úzkostným stavům byla diagnostikována PP.Brala jsem Protiaden 75mg večer a ráno a večer Neurol.Po diagnostikování PP před těmi cca třemi týdny mi zvedl dávku na 100 mg Protiadenu večer a 25 mg ráno + ráno a večer neurol.Je to ja k píši skoro tři týdny a je to stále stejné,žádná úleva,už jsem z toho dost vyčerpaná abojim se že to nikdy nepřejde.CHtěla bych poprosit,jestli by mi mohl někdo napsat své zkušenosti s PP a za jak dlouho vám přibližně začali zabírat léky,nevím zda bych k němu neměla jít a říct že necítím změnu.Pokud bude někdo tak hodný tak mi může jakékoli rady i jak to zahnat napsat na můj mail r.nicova@seznam.cz .Předem díky moc... :sad: :sad:
Iva, (03. 05. 2013 16:45) Reagovat
Dobrý den,mám stejnou zkušenost...bolesti na hrudi, jakoby infarkt, stuhlost obličeje, knedlík v krku, bolest levé ruky, někdy brnění, bolest pod levou lopatkou...léčím se už 5 let, beru Seropram, nyní jsem se ho snažila vysazovat, ale vždy jsem skončila jen na 1/2 tbl/den, víc jsem to nedala...tu beru doteď, ale stejně mě to občas v menší míře rapne...výsledky u dr. mám ok, i ekg, obávám se, že to už mám na celý život...bohužel to rozjel rozvod a podvody mého tehdejšího manžela, pak nevěrný přítel, na vše sama, děti.... :-*
Nový příspěvek
Copyright 2006–2021 © Panická-porucha.cz
Kontakty