Úvod Panická porucha

Panická porucha

Lidský organismus je nejen důmyslný, ale i křehký. Působením vnitřních i vnějších vlivů, (případně jejich kombinací), může docházet k poruchám zdraví, které jsou označovány jako fyzické či psychické nemoci. Jde však o zjednodušený pohled, protože tělo i duše tvoří vzájemně se ovlivňující a prolínající jednotu. Tudíž lze předpokládat, že porucha lidské psychy časem vyústí v tělesné onemocnění a naopak, některé změny funkčnosti tělesných systémů tvoří živnou půdu ke vzniku psychických poruch.

Co bylo prvotní je mnohdy těžce rozpoznatelné i odborníkům, a patří do nekonečné diskuze typu „ bylo dřív vejce nebo slepice?“ Proto se spousta nemocí označuje kulantním názvem psychosomatické onemocnění, což je mnohem blíž skutečné pravdě. Mezi takové nemoci by se dala přiřadit tak hrůzostrašně nazvaná panická porucha.

 


Diskuse (39 komentářů)

ÚZKOSTNÁ, (13. 03. 2012 15:33) Reagovat
Nikdy bych nevěřila, že něco jako panická porucha může existovat, a tak znepříjemňovat život. Občas mě přepadá a je to strašný. Takový nával úzkosti a přitom podvědomě vím, že nemám důvod se něčeho obávat. Jenže ne a ne se toho zbavit. Prostě si říkám, že je všechno v pořádku a stejně propadám panice. Přemýšlím, že si s tím zajdu k lékaři, akorát nevím, jestli k psychologovi či psychiatrovi. Nemáte někdo zkušenost?
Martina, (29. 03. 2012 06:23) Reagovat
Psychoterapie je základ, bez ní to nejde. Takže k psychologovi a současně k psychiatrovi pro léky. Musí tam být obojí, i terapie, i léky, jak už je to rozjetá panika. Osobní zkušenost.
Adriana, (17. 10. 2012 05:27) Reagovat
Chystám se také k lékaři-psychologovi s panickou atakou, alespoň podle popisu jsem si odvodila, že mám zrovna tenhle problém. Akorát bych nerada brala prášky. Bez nich to nejde? A jak dlouho se berou? Není mi ještě ani třicet, tak se mi nechce brát léky dlouhodobě. Jinak si nejsem moc jistá, jestli mám jít tedy k psychologovi či psychiatrovi.
Kubikula11Myneček, (29. 12. 2015 16:46) Reagovat
Na váš dotaz s práškama --->, byl jsem možná kvůli této nemoci hospitalizován na psychiatrické klinice v praze v bohnicích , Prášky kterýma mně tam léčili podle mně nemněly žádnej vliv na léčení choroby spíš jen utlumovaly veškeré moje funkce těla a přibral jsem po nich zhruba 30 kilo.Zkuste se kouknout jestly to není zbůsobené stravou a nedostatkem nějakého hormonu než jsi zajdete pro antidepresiva - většina to jsou silné oblbováky mněl jsem snima co dělat, abych se vrátil k normálnímu životu (takovej vnitřní boj :D). :). U mně stačila jen zvíšena dávka rybího oleje pač nejim od mala zeleninu a ryby , takže jsem strádal zřejmně na serotoninu (hormon štěstí ).Myslim si že přísunem rybích kapslí jsem vyřešil psychyckou poruchu (nemoc) která mně také tížila jako vás (některé lidi přišli kvuli takovému malému nedostatku o svéprávnost) skuste se zeptat lékaře na váš jídelníček.S pozdravem Kubikula11.
KAROLÍNA, (16. 04. 2012 09:22) Reagovat
Panická porucha je dost děsivá. Nikdy jsem nechápala, jak je to něco takového možné. Měla to má teta a stalo se jí to po rozvodu. Naštěstí teď už je v pohodě. Nějaký čas chodila ale k psychologovi či k psychiatrovi.
ZDENA, (30. 05. 2012 03:47) Reagovat
Mě by tedy zajímalo, jak panická porucha vzniká. Je to psychický problém, ale musí mít přeci nějaké kořeny. Je to z vypětí, stresu či něčeho jiného?
REN, (06. 06. 2012 06:35) Reagovat
Já myslím, že je to právě z vypjetí či stresu, alespoň tak soudím podle zkušenosti ze svého okolí. Strejda onemocněl a jednu chvíli to s ním bylo opravdu vážný. Teta z toho byla úplně hotová, ale podržela ho a pak když už na tom byl lépe, tak najednou šla po ulici a přepadla ji právě tato panická porucha a od té doby se jí vrací. Myslím, že to fakt souvisí s tím strachem o strejdu.
Zuzana, (23. 07. 2012 07:31) Reagovat
Dlouhodobej stres se většinou někde projeví, někdy na psychickým zdraví, ale i mnohé somatické nemoci vznikají na základě dlouhodobého stresu. Tak pozor na to.
Vít, (08. 10. 2012 13:40) Reagovat
Psychické problémy se somatizují, takže vás třeba začne bolet břicho a vy nevíte čím to je. Chodíte po doktorech, ale žádné organické poškození se neobjeví. To se stalo mě, až vylučovací metodou jsme po různých vyšetřeních přišli na to, že to bude nervy.
Kateřina, (24. 10. 2012 08:47) Reagovat
V poslední době mám také problémy s psychikou. Nevím, kde se u mě vzaly, přišly plíživě a trápí mě. Jde hlavně o velkou úzkost, mám ze všeho strach, bojím se příšerně budoucnosti, i když nemám důvod, ale bojím se, že se něco stane, co neovlivním. Bojím se vyhledat odborníka a nechci to nikomu říkat. cítila bych se hloupě. Neví o tom ani manžel.
Bára, (10. 12. 2012 07:41) Reagovat
Máte v sobě moc strachu. Těžko říci, kde se vzal, na to by vám právě nejvíce odpověděl odborník. Nemyslím, že byste se měla stydět ho vyhledat. Je to normální doktor jako každý jiný. Možná kdybyste se svěřila nějaké blízké osobě, tak vám to také částečně pomůže. Držím vám palce.
Michala, (09. 01. 2013 07:56) Reagovat
Také v poslední době pociťuju, že mám ze všeho víc strachu, nebo on to není ani tak strach...spíš úzkost. O něčem slyším a bojím se, aby sem s tím také neměla problémy. Musím pak na to myslet, mám sevřený žaludek a celkově se necítím dobře. Ani nevím, jak dlouho to mám. Začalo to vcelku nenápadně a postupně se to zhoršuje. Obávám se, že také budu muset navštívit odborníka. I když netuším, jaký by mohl být spouštěč těchto obav, mám jinak docela spokojený život.
Bára, (11. 01. 2013 07:39) Reagovat
Může tam být něco skrytého, čeho se bojíte, ale co vám mozek nedovolí si uvědomit. Lidská psychika je skrytá. A je pravdou, že dnešní nestabilní doba ke zdravější psychice nepřispívá. člověk pak někde čte o lidech, kteří se i přesto, že byli v právu nedovolali spravedlnosti a pak se člověk bojí, že se mu to stane také. Hlavu vzhůru. Držím palce, ať je zase lépe.
Franta, (07. 02. 2013 08:55) Reagovat
Právě, člověk vidí, jak jsou někteří lidé bezmocní a říká si, v jakém světě žije. Je třeba si uvědomit, že to nezměníme, a pokusit se to brát víc s nadhledem a ne si jen stěžovat na tom, jak je těžká doba. Je, ale dříve to také lidé neměli lehký.
Ilona, (05. 03. 2013 14:12) Reagovat
Ono se to snadno řekne...Člověk si racionálně může zdůvodnit, co chce, ale někdy si s ním psychika zahrává a nedovolí mu si to vysvětlit. Ono se to docela těžko vysvětluje tomu, kdo problémy nemám. Není to totiž o racionalitě a logicky se to vysvětlit nedá.
Vilma, (04. 04. 2013 05:36) Reagovat
Také znám ty pocity, kdy mě svírá úzkost, zvlášť někdy večer. Snažím si vysvětlit, že není proč a že je všechno v pořádku, ale nejde to. Problém je v tom, že když má člověk strach, bojí se konkrétní věci, když má úzkost, tak se také bojí, ale neví pořádně čeho.
Zdena, (17. 04. 2013 06:29) Reagovat
Znám tyhle neklidné stavy, také je mám večer. Nejhorší je to vždycky v neděli večer. V poslední době se snažím k večeru vyvíjet nějakou aktivitu - sport, kino, cokoliv a trochu se to zmírňuje. Nepadá pak na mě pak na mě tíseň, někdy tedy jo, ale ne tolik.
Hynek, (06. 05. 2013 18:49) Reagovat
Ty nedělní stavy úzkosti si myslím, že zas tak výjimečný nejsou, hlavně u lidí, kteří mají v práci stresy a nedělí jim končí víkend. Někdy, když je to v práci na bednu, tak mám v neděli odpoledne a večer taky špatný pocit, a to jinak úzkostmi netrpím.
k-i-k-i, (23. 05. 2013 21:53) Reagovat
Ahoj všichni, potýkám se s panickým strachem asi 3 roky .Brala jsem antidepr. rok. Přestala jsem je brát díky homeopati - u odborného homeopata , kterou také studuji. Snažím se s tím stále pracovat. Není to dokonalý,ale neberu žádné léky !!Pracuji na tom tím,že stále něco zkouším a také mě to posouvá dál.Jako např.meditace,léčení čaker,někomu zabírá jóga, A asi před týdnem jsem přišla náhodně na knihu - Léčebný kód od dr.A.Loyda. Zhltla jsem ji za dva dny. Vyzkoušeno ještě nemám,ale chci začít. Tu knihu doporučuji všem s těmito problémy.Dozvíte se spoustu užitečných rad a věcí,který vás posunou dál a jak to vůbec v těle funguje.Je tam vše krásně vysvětleno.A pochopíte proč to vlastně je a proč ta panika vzniká. Je tam i napsán návod léčebného kódu,ale chce k tomu dojít postupně přečtením celé knihy,aby jste pochopili. Mě se moc líbila a chci s tím začít pracovat. Mimochodem A.Loyd má teď v létě přednášku v Praze,kdo má zájem a možnost,vstupenky ještě jsou k mání. Držím všem palečky !
Aneta, (13. 06. 2013 09:41) Reagovat
Rozhodně zajímavé...Já beru antidepresiva teprve několik týdnů, ale nemám z toho dobrý pocit. Pořád si říkám, že jsem na ně ještě mladá, a když je beru teď, co dál? Zkusím také něco přírodního. Knihu si přečtu a ta meditace...Už jsem také o tom přemýšlela. Snad něco z toho pomůže. Je dobré s tím aktivně bojovat. Trochu jsem to vzdala, ale zase se na to vrhnu.
Sandra, (03. 07. 2013 12:52) Reagovat
Když se lze lékům vyhnout, je to dobře. Na druhou stranu spoustu mladých lidí bere léky, a když to pomůže...Samozřejmě je vždy na místě přemýšlet o různých alternativách a nebrat prášky jako jedinou možnost.
Romana, (01. 08. 2013 06:58) Reagovat
Co se týče těch psychických potížích, osobně si myslím, že je dobře, že léky jsou. Moje kamarádka trpí různými psychickými potížemi a říká, že bez prášků by byla úplně nemožná.
Karča, (10. 09. 2013 06:03) Reagovat
Když není možná jiná pomoc, je léčba léky důležitá, člověku je alespoň líp a nikdo neříká, že člověk pak musí léky brát pořád. Často jde pouze o dočasnou léčbu. Má-li člověk dobrého psychiatra, pro kterého to napsáním prášků nekončí, tak je to v pořádku.
Emilie, (04. 11. 2013 06:30) Reagovat
Já bych asi měla strach, že třeba to bude dobré, když budu brát léky, ale že v okamžiku, kdy je vysadím, to bude stejné jako na začátku, než jsem se začala léčit. Proto se snažím zatím práškům vyhýbat. I když někdy si říkám, že by alespoň občas mohla, když mi je doktorka předepíše, ale hodně se bojím jejich návykovosti. Tak nevím...
Týna, (04. 04. 2014 06:04) Reagovat
Kvalitní lékař by to měl mít podchycené a dávat vám prášky tak, aby na nich nevznikla závislost. Samozřejmě někomu se po jejich vysazení může vrátit problém, ale někdy zabírají léky dobře. Někteří lidi mají tak nepříjemné stavy, že jsou rádi, že mohou brát léky, ale je asi fakt, že pokud se stav dá zvládnout, je třeba předtím zkusit jiné možnosti a volit léky, až když nic nezabere.
Kamila, (12. 05. 2014 11:41) Reagovat
Záleží na konkrétních prášcích, je fakt, že když už člověk nějaké bere, měl by se striktně držet jejich dávkování. I tak bych z toho neměla dobrý pocit, ale měli jsme také v rodině člena, který měl tyto problémy, a když člověku nepomůže nic jiného, tak není dobré se odvracet od pomoci léků.
Jarka, (09. 06. 2014 09:14) Reagovat
Právě, když se člověk nadměrně trápí, psychická nemoc ho pohlcuje a úplně mu to nnabourává život, rád začne užívat nějaké léky, aby se mu kvalita života zlepšila, a moc nepřemýšlí, že je to škodlivé. Myslím, že nadměrná úzkost je více škodlivá.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Panická-porucha.cz
Kontakty