Úvod Jakým způsobem se léčí panická porucha?

Jakým způsobem se léčí panická porucha?

Léčba panické poruchy by měla být komplexní. V praxi jde o léčbu medikamenty, které ovlivňují činnost mozku a psychických procesů, současně se pacient léčí terapeuticky. Léčba by se dala rozdělit:

  • Anxiolytika. Je to léčba medikamenty, které bezprostředně potlačují úzkost. Tato léčba se volí v prvotní etapě -  po epizodě panické poruchy. Anxiolytika se nedoporučuje užívat dlouhodobě, z důvodu možného vzniku závislosti. Jsou k dostání pouze na lékařský předpis a o jejich užívání rozhoduje odborný lékař.
  • Antidepresiva. Nejúspěšnější léčbou je užívání antidepresiv tzv. třetí generace (SSRI). Jsou to farmaka, která se zaměřují na zpětné vychytávání serotoninu. Ve skutečnosti to znamená, že brání zpětnému příjmu serotoninu do nervových zakončení a vrací jej zpátky k synapsím (štěrbinám), kde se může zmíněný serotonin významně podílet na přenosu vzruchů.
  • Psychoterapie. Při této léčbě se zkušený psycholog (terapeut) zaměřuje na podrobnější průběh psychických procesů daného jednotlivce, na jeho zážitky, reakce, strachy apod. S těmito informacemi pak současně s pacientem pracuje tak, aby dotyčný pochopil nejen okolní svět, ale i sám sebe a dokázal se s mnohými zátěžovými situacemi lépe vyrovnat.
  • Kognitivně – behaviorální terapie. Ta patří rovněž mezi rehabilitační metody. Jejím cílem je pomáhat nemocnému pracovat s úzkostí, umět ji ovládat a řídit i při záchvatu panické poruchy.
  • Emoční rovnice. Cílem této metody, která se nabízí na internetu, je práce s emocemi a jejich přeprogramováním. Vychází z toho, že člověk zatížený negativními emocemi (např. v dětství) má velmi blízko k úzkostem a nesprávným emočním reakcím. Pomocí emočních rovnic se pod dohledem odborníka naučí jinak myslet i cítit.
  • Úprava životního stylu. Zde se doporučuje pravidelný spánek, relaxace, přiměřený pohyb i pracovní zatížení.

Možností léčby či terapie je možná mnohem víc, z uvedených je nutno podtrhnout léčbu antidepresivy, která může zvláště v začátcích nemocnému velmi pomoci.

Léčba probíhá většinou ambulantně, jen u velmi těžkých případů se doporučuje hospitalizace.


Diskuse (21 komentářů)

RH, (06. 02. 2014 13:55) Reagovat
ahoj, beru již 12 let citalopram a panické záchvaty ustaly, objeví se max. jeden jednou za rok za dva...dříve js jich měla několik denně, neschopná dělat cokoliv....
Perry, (24. 03. 2015 09:00) Reagovat
If you would like to obtain much from this piece of writing then you have to apply these strategies to your won weblog.Also visit my web-site :: www.Lautanindonesia.com: http://www.lautanindonesia.com/blog/tipstrikcara/blog/62595/ragam-model-gamis-muslim-modern-2015/
Romana, (03. 08. 2015 22:14) Reagovat
Dobrý den. Mám hrůzu z týrání zvířat a ubližování živým tvorům, především však zvířat. Nezabiju ani mouchu, v práci si ze mě dělají legraci, oknem vypouštím i vosy.Nerada vidí, když je někdo zabíjí. Nečtu noviny, nesleduji zprávy ani internet, neboť jsem vždy měla "štěstí" na nějaký příšerný příspěvek týkající se týrání zvířat, když už se o něčem takovém dozvím, dlouho dobu mě to trápí....stále myslím na to, jak to nebohé zvířátko muselo trpět ....vadí mi auta, když jedu po silnici např. na kole .... v hlavě mám, jak jezdí rychle a co kdyby někde nějaké zvířátko zajeli např. ježka. Trápí mne i jak zachází s dobytkem, slepičky nevyjímaje. Jsou horka ....v hlavě mám, jak zvířátka trpí žízní, nejraději bych všude roznosila misky s vodou. Je mi líto holubů, neboť je lidé obvykle nemají v oblibě.
Romana, (03. 08. 2015 22:15) Reagovat
Vím, že se dějí ve světě hrozné věci (stran zvířat) a trápí mne, že s tím nemohu nic udělat .... je mi líto i slimáků (odnáším je raději pryč) než bych je likvidovala způsoby jako solení a stříhání nůžkami (jak jsem se s hrůzou dozvěděla). Nechodím do zverimexu .... je líto dokonce i zavřeného pavouka v akváriu ..... myslíte, že trpím nějakou poruchou nebo panickou úzkostí? Děkuji. P.S. Někteří lidé mi říkají, že je to tím, že nemám žádné starosti, když nemám svou vlastní rodinu.....ale mám starší rodiče a myslím, že i dost starostí ... pravda jiných, než starost o děti a manžela (jsem bezdětná a svobodná).
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Panická-porucha.cz
Kontakty