Úvod Jakým způsobem se léčí panická porucha?

Jakým způsobem se léčí panická porucha?

Léčba panické poruchy by měla být komplexní. V praxi jde o léčbu medikamenty, které ovlivňují činnost mozku a psychických procesů, současně se pacient léčí terapeuticky. Léčba by se dala rozdělit:

  • Anxiolytika. Je to léčba medikamenty, které bezprostředně potlačují úzkost. Tato léčba se volí v prvotní etapě -  po epizodě panické poruchy. Anxiolytika se nedoporučuje užívat dlouhodobě, z důvodu možného vzniku závislosti. Jsou k dostání pouze na lékařský předpis a o jejich užívání rozhoduje odborný lékař.
  • Antidepresiva. Nejúspěšnější léčbou je užívání antidepresiv tzv. třetí generace (SSRI). Jsou to farmaka, která se zaměřují na zpětné vychytávání serotoninu. Ve skutečnosti to znamená, že brání zpětnému příjmu serotoninu do nervových zakončení a vrací jej zpátky k synapsím (štěrbinám), kde se může zmíněný serotonin významně podílet na přenosu vzruchů.
  • Psychoterapie. Při této léčbě se zkušený psycholog (terapeut) zaměřuje na podrobnější průběh psychických procesů daného jednotlivce, na jeho zážitky, reakce, strachy apod. S těmito informacemi pak současně s pacientem pracuje tak, aby dotyčný pochopil nejen okolní svět, ale i sám sebe a dokázal se s mnohými zátěžovými situacemi lépe vyrovnat.
  • Kognitivně – behaviorální terapie. Ta patří rovněž mezi rehabilitační metody. Jejím cílem je pomáhat nemocnému pracovat s úzkostí, umět ji ovládat a řídit i při záchvatu panické poruchy.
  • Emoční rovnice. Cílem této metody, která se nabízí na internetu, je práce s emocemi a jejich přeprogramováním. Vychází z toho, že člověk zatížený negativními emocemi (např. v dětství) má velmi blízko k úzkostem a nesprávným emočním reakcím. Pomocí emočních rovnic se pod dohledem odborníka naučí jinak myslet i cítit.
  • Úprava životního stylu. Zde se doporučuje pravidelný spánek, relaxace, přiměřený pohyb i pracovní zatížení.

Možností léčby či terapie je možná mnohem víc, z uvedených je nutno podtrhnout léčbu antidepresivy, která může zvláště v začátcích nemocnému velmi pomoci.

Léčba probíhá většinou ambulantně, jen u velmi těžkých případů se doporučuje hospitalizace.


Diskuse (21 komentářů)

hanka, (16. 09. 2010 19:37) Reagovat
manžel také trpí panickou poruchou.hrůza, přijde to tak náhle. a i když už pozná, kdy se to na něj valí, tak si to pořád nechce přiznat. on je přece chlap, a oni dokáží zvládnout vše. otázka je jestli tohle vydržím já s našimi třemi dětmi.a to bere léky a chodí k psychatrovi.doufám moc, že to zvládnem.někdy mám chuť utéct
pav, (30. 12. 2011 17:06) Reagovat
Sam trpím panickou poruchu. Stupnuje se. Lečím se, ale pokračuji jen velmi velmi pomalu. Je to strašný zahul pro všechny, ale kdybych v tom zůstal Sam bez opory nejblizsich tak už sem to vzdal. Drzim palce
Lenka, (30. 08. 2012 16:54) Reagovat
Hanko,to by jsi mu neudělala že by jsi utekla? Já mám panickou poruchu a přítelova podpora mě léčí :)
LENKA, (08. 07. 2012 14:25) Reagovat
pratele je to pouze v nasi hlave trpela jsem panikou 7 let s pauzama zadne prasky mela jsem pocit ze se zblaznim.rada je odpoutat od paniky pozornost rizeni vozu ,odpocitavani 7 od 988 ci jine kazdopadne se nebojteneumrete a ani se nezblaznite hlavne nepodlehnete.a naopak situace ktere vam to vyvolavaji se nevyhybejte a jdete do nich vem te si sebou papir a piste co se vam deje.rada poradim jak na ni
Marcela, (31. 12. 2012 18:13) Reagovat
Ahoj Lenko,trpím také úzkostnou,generalizovanou panickou poruchou.Začlo mě to před třemi lety,když jsem na několik měsíců po CMV infekci byla upoutaná na lůžko.Ted s s tím bojuju,nesnesu jen tak nějaká AD.Byla jsem i na stacionáři 2měsíce a nepomohlo.Prosím tě tímto o radu.Úplně mě to vyřadilo z běžného života.Dřív jsem sportovala a ted jen ležím,motám se a je mě zle.Můžeš mě klidně napsat na email:machorexova@seznam.cz :-)
Barbora, (31. 07. 2013 11:39) Reagovat
Ahoj Lenko,kdyz pises TRPELA, tak tim mas opravdu na mysli, ze uz si se naprosoto vylecila? Jak se Ti to podarilo???Prasky beru, ale vim, ze uzkost jen potlacuji, po dlouhych letech jsem ted nedavno mela docela dost silne panicke ataky, chci s tim neco delat...ctu ruzne knihy o emocnich rovnicich apod., ale stale jsem nenasla ten spravny navod...pokud ho mas, budu rada, kdyz se o nej se mnou podelis:) Moc dekuju. BARA (starba@volny.cz)
Terka, (24. 10. 2015 21:39) Reagovat
Ahoj Lenko jak si to prekonala taky mam panickou poruchu beru i leky uz 2 roky a kolikrat mam az takovy stavy ze chci ze zivotem skoncovat dekuji moc za spravu kdyztak muj email TejinkaTerie@seznam.cz poradte i klidne nekdo jiny jak to prekonal. :sigh:
lilla, (25. 11. 2013 15:40) Reagovat
Ahoj Leni,nevím jestli ještě navštěvujete tyto stránky,přesto to zkusím a napíšu.Trpím též PP,konečně to někdo pojmenoval.Zatím to ustávám bez léků,ale je to těžké,někdy nesnesitelně.Líbil se mi Váš nápad,že si vše píšete.Pomohlo by mi vědět,že se to dá bez léků,ale se správným terapeutem zvládnout.Každý to tu máme jiné.Budu vděčná za jakékoliv poznatky a tipy.Předem děkuji za odpovědi,pokud by byl někdo z Brna,četl tento příspěk a napsal,budu ráda.Zdravím všechny a nevzdávejme to.Lilla :-)
aja, (14. 06. 2014 18:20) Reagovat
Ahoj Leni,prosimte porad me jak na tu mrchu panickou poruchu na meil aja235@seznam.czKdyz jsem doma je vse vpohode,ale horsi to je venku.
Lenka, (25. 07. 2012 11:46) Reagovat
Já si vše psala,co se mi dělo,stávalo,kdy a jak,záchvaty se mi začali objevovat při cestování tak jsem neváhala a zašla s papírem popsaným k doktorovi a hned mi předepsal AD a pomoh mi vyhledat skvělého psychiatra a poradil,co mám dělat,jak se ama ovládnout..Funguje to a hlavně je vše ve vaší mysli a vašich rukou..Čím víc budete na to myslet,tím to bude horší..
Simona, (12. 09. 2012 10:32) Reagovat
Já mám (asi) také panickou ataku, ale já třeba vím, že dech se mi uklidní a že neumřu, ale nedokážu zvládnout tu úzkost. Změní mi to myšlení. Mám pocit, že se stane něco zlého a tu úzkost nemůžu přemoci rozumem. Nejde to, i když tak nějak vím, že to zase odezní a bude dobře, ale to mě nezabrání, aby mi bylo fakt zle. Nedokážu to asi moc dobře popsat...
Tereza, (03. 11. 2012 18:30) Reagovat
Ahoj Simonko moc dobře vím o čem mluvíš, taky se mi tohle stává :sigh:
denny, (22. 06. 2013 14:00) Reagovat
Dobry den,je mi 22let,uz 4ty rokem trpim uzkostmi,strachem a depresi doprovazene agresivitou,smutkem,placem,trhanim vlasu proste pridamam si jak naprostej cvok...nelecila jsem to nicim...pred par mesici mi zemrela velice blizka osoba...umirala mi v aute stihla jsem ho dovest domu a tam umrel,ani vrtulnik nepomoch,pak ztrata nejlepsiho kamarada a do toho kluka kteryho jsem milovala...vsecjko bylo jeste dobry ale seskupilo se toho proste moc...a ted to zacalo.,,,jsem 2hym mesicem doma a nevysla jsem ven od te doby co se mi wenku u obchodu rozbusilo srdce polila me horkost a udelalo nevolno wsugerowala jsem si to a od te doby proste nikam nedojdu prosim o radu moc dekuji budu wdecna za cokoli Denny
irena.muzikarova, (10. 11. 2013 20:56) Reagovat
Ahoj Denny,me moc pomohla knížka od Praška - Panická porucha, hlavně jsem nacvičovala vše od začátku - nemohla jsem ani vyjít z domu, pak jsem se z toho na 8 let dostala a teď je to tu zas, tak zase bojuju. Ale neboj, dá se toho zbavit
daniela, (13. 01. 2014 14:48) Reagovat
A můžu se zeptat, jak se vám to vrátilo? Jestli to bylo plíživé, nebo to mělo nějaký spouštěč...Zajímá mě to, protože jsem se z toho také dostala, tedy ne úplně, ale z větší části jo, ale bojím se, abych do toho nespadla znovu. Děsí mě, že bych se zase s tím měla potýkat.
MARTIN, (10. 01. 2014 19:08) Reagovat
Potřebujete pomoci? Napište mi sem Tyffannys-revenge@email.cz Jsem již 14 let bez problémů. Pomohl jsem sobě, pomohu i vám! ;-)
Paja, (13. 08. 2015 17:58) Reagovat
dobry den,jak jste si tedy pomohl?hledam neco na agorafobii,dekuji
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Panická-porucha.cz
Kontakty