Úvod Co je to panická porucha?

Co je to panická porucha?

Panická porucha se počítá mezi úzkostné poruchy lidské psychy. Jde o onemocnění, které postihuje zhruba 5% populace. Naštěstí není panická porucha (zatím) příliš rozšířená, nicméně pro ty, kteří jí trpí je velmi reálná.

Z posledních výzkumů vyplývá, že by se dala panická porucha zařadit mezi neurologicko psychiatrické onemocnění s psychosomatickými příznaky. Je to z toho důvodu, že v mozku postiženého člověka dochází k nesprávnému přenosu některých vzruchů. To způsobuje nerovnováha mezi tzv. neurotransmitery (přenašeči vzruchů).

 

Toto vysvětlení je zjednodušeno, protože procesy probíhající v lidském mozku, (s dopadem na psychiku i tělesné funkce), jsou mnohem složitější.

Jaké má příčiny panická porucha?

Nic nevzniká jen tak bez příčin, přesto se dá u některých nemocí těžko zjistit, co přesně je způsobilo. Většinou jde o souhru několika příčin, mezi něž u panické poruchy může patřit:

  • Genetická dispozice, tedy dědičnost. Pokud se v přímé rodině (rodiče, prarodiče) vyskytla v minulosti panická porucha, je mnohem větší pravděpodobnost, že jí některý z potomků bude trpět.
  • Porucha přenosu vzruchů. Znamená to, že vznikne nerovnováha mezi tzv. neurotransmitery, mezi něž patří zejména serotonin, který může pozitivně ovlivnit přenos vzruchů. Pokud je hladina serotoninu snížená nebo nastává změna v jeho funkčnosti, může dojít k psychickým poruchám, depresím nebo úzkostným stavům. Člověk vnímá realitu poněkud pozměněným způsobem, většinou negativně.
  • Silná stresová situace, rodinná tragédie, osobní zklamání.
  • Negativní zážitky v dětství.
  • Strach z reality, případně z přílišné zodpovědnosti.
  • Nadměrná zátěž (fyzická či psychická).
  • Těžké onemocnění.
  • Negativní či kritické myšlení, ustrašenost.
  • Závislost na chemických látkách (drogy, alkohol apod.).
  • Špatný životní styl.

Diskuse (23 komentářů)

KAROL, (18. 04. 2012 13:46) Reagovat
Dokud mě panická porucha nesložila, nenapadlo mě, že něco takového může existovat. Myslela jsem, že mám infarkt a že umřu. Byl to fakt hodně zlej zážitek. Nikomu to nepřeju zažít.
Anežka, (08. 06. 2012 13:40) Reagovat
Mívám někdy neodůvodněné záchvaty úzkosti, při kterých trpím neklidem, hůře se mi dýchá, třeští mě hlava a mám pocit, že se z toho zblázní. je to ono?
Vladimír, (27. 06. 2012 07:27) Reagovat
Může to být ono, ale také to může být nějaká úzkostná porucha. Ono těch problémů týkající se psychiky je poměrně dost, alespoň si to myslím na základě toho, co sleduju ve svém okolí.
Marek, (13. 08. 2012 14:08) Reagovat
Přijde mi, že je toho v poslední dobou skutečně nějak moc. Objevuje se tolik nových psychických nemocí, nebo nevím, jestli jsou nové, ale alespoň se dřív o nich nemluvilo a člověk neznal lidi, kteří by něčím takovým trpěli. To je panická porucha, syndrom vyhoření, únavový syndrom atd.
Adéla, (14. 08. 2012 11:05) Reagovat
Tak já myslím, že to je dané stresovou dobou, ve které žijeme, ale také rozvojem psychologie. Dříve jsme si řekli, že s tím člověkem se děje něco divného. Dnes už to umíme pojmenovat a do jisté míry i léčit. Je dobře, že se berou v potaz i psychické nemoci. DOkáží často potrápit stejně jako ty fyzické, akorát mnozí, kteří to nikdy neprožili, to nechápou.
Stáňa, (06. 09. 2012 05:50) Reagovat
Příznaky, které popisujete mám také. Někdy mám takový špatný pocit, že se něco špatného stane a poté mě právě zachvátí pocit úzkosti a je mi zle. Snažím se uklidnit racionálním zdůvodněním, tedy tím, že se vlastně nic neděje, že je všechno v pořádku, ale málokdy to pak odezní. Nějakou dobu to trvá a pak to přejde samo.
Monika, (10. 09. 2012 11:15) Reagovat
to jsou projevy úzkostné poruchy. Pro ně je typické, že se lidé něčeho bojí, ale jejich strach nemá přesnou náplň. V tom je rozdíl mezi úzkostí a strachem. Když máme strach, tak víme z čeho. Zajděte si k psychologovi či psychiatrovi. Pomůže vám.
tamara, (26. 09. 2012 07:46) Reagovat
Úzkostmi také trpím. Je to fakt hodně obtěžující. Když má člověk z něčeho strach, tak si to vysvětlí, nebo čeká až pomine příčina, ze které má strach. S úzkostí se nedá nic dělat. Akorát brát léky, ale to se mi zatím nechci. I když neříkám, že když se to u mě nezhorší, že je nezačnu brát. Přeci jenom úzkostné stavy hodně špatně snáším. I když...kdo ne.
Veronika, (01. 11. 2012 17:11) Reagovat
Chápu vás, moje sestra také trpí úzkostmi. Zkuste psychologa. Ne vždy je nutné nasadit prášky a někdy, když se nasadí, tak to nemusí být na dlouhou dobu. Každopádně vám držím palce. I když s úzkostmi nemám takovou zkušenost, věřím, že dokáží hodně potrápit.
Miroslav, (20. 11. 2012 13:03) Reagovat
Úzkostmi dnes trpí každý druhý. Myslím, že není jednoduché říci, co je ještě normální úzkost vyvolaná faktory kolem nás, a co už je nemoc, se kterou bychom se měli obrátit na psychologa. Na mě občas padne úzkost, jak to bude v práci, jestli všechno zvládneme atd. Na manželku padá úzkost ještě častěji, ale pořád myslím, že je to v normě.
Míša, (16. 01. 2013 16:23) Reagovat
Člověk by musel být v dnešní době hodně otrlý, aby se u něj neobjevovala úzkost. Důležité je umět si s ní poradit. Na mě také někdy všechno padne a pak si potřebuju udělat nějakou radost - třeba vyjet s přáteli na výlet, nebo jen jít s někým posedět na skleničku. Člověk se musí od všeho umět nějak odreagovat.
Lukáš K., (11. 02. 2013 15:56) Reagovat
Přesně...člověk nesmí žít jen povinnostmi, pak se vším nechává unášet a má pocit, že je všechno jen špatné.
Barbora, (28. 03. 2013 07:16) Reagovat
Akorát těch povinností prostě hodně je. Člověk má buď dobrou práci, ve které je od nevidím do nevidím, nebo když ne, tak je zase platově nedostatečná a musí si hledat přívýdělek jinde.
Týna, (19. 04. 2013 06:45) Reagovat
Zajímalo by mě, jestli se dá panické poruchy úplně zbavit, nebo jestli pouze zmírnit a v člověku to dál přetrvává a může ho to kdykoliv překvapit. Já akutně panickou poruchu mám a jsem co se týče budoucí prognózy docela pesimista.
Iveta, (20. 05. 2013 10:19) Reagovat
Já si myslím, že je to do velké míry individuální a záleží i na příčinách, které ji způsobily. Moje kamarádka ji měla po rozvodu - zničehonic se to objevilo, ale časem vymizela a teď má klid, ale věřím, že u někoho, kdo ji má dlouhou dobu a nezná její příčinu, je těžké se ji zbavit. Ale určitě nepropadejte pesimismu, bojovat se s tím dá.
Lenka, (05. 03. 2014 13:56) Reagovat
Ono je právě asi hodně těžký nepropadat pesimismu. Má to moje sestra a hodněkrát jsme se o tom bavila. Ona ví, že její strach je iracionální, ale to holt u psychických poruch bývá a vůbec si s tím nedokáže poradit. Pořád se to vrací, a i když zkoušela i psychologa, takže je z toho zoufalá. Ráda bych jí pomohla, ale to asi bohužel nejde.
Pavel, (30. 06. 2014 17:45) Reagovat
Už před delší dobou jsem měl pocit, že mám infarkt. Velka bolest u srdce a prsního svalu (až k rameni). Dlouho klid a teď se to vrátilo a mám to celkem často. Bolest na hrudi, třes, pocení a tlak do levé ruky. Někdy jen chvilkové, jindy to trvá i hodiny.Je to panická porucha?Je my 29 a mám za sebou asi 2-3 roky náročné období. Na EKG jsem byl a vše v pořádku. Je možnost se tomu ubránit sám, nebo mám jít k psychiatrovy?
Patricie, (07. 07. 2014 18:22) Reagovat
Podle mě to je panická porucha, zvlášť pokud lékaři neprokázali fyziologický problém. Záleží na konkrétních potížích. Jak těžko tu panickou ataku zvládnete. Zkuste načíst někde (v knihách i na internetu), jak zvládnout záchvat. Lepší ale bude opravdu zajít si k psychiatrovi. Pomůže vám a může si tak zkrátit dobu léčby, ale každý to má jinak. Někdo má pár atak za život, jiný lidi to trápí dlouhodobě.
Jarka, (04. 11. 2014 10:15) Reagovat
Chtěla jsem se poradit, jestli v případě panické poruchy mám navštívit psychologa či psychiatra. Vím, že rozdíl mezi nimi je v tom, že psychiatr napíše i prášky. Jde léčit panickou poruchu bez nich? Chtěla bych to nejdříve zkusit s psychologem. Má to cenu? Díky za případné rady.
Mirka, (05. 03. 2015 09:09) Reagovat
Já myslím, že to rozhodně cenu má. O psychologii jsem se zajímala a četla jsem, že panické poruchy se dají poměrně s velkým procentem úspěšnosti léčit psychoterapií. Konkrétně jde o kognitivně-behaviorální terapii, kde si vysvětlíte vzorce chování, uvědomíte si je a s pomocí terapeuta je změníte. Přeji hodně štěstí.
Terka, (01. 05. 2015 16:44) Reagovat
U nás měla tuhle nemoc teta. Také chodila k psychologovi nebo psychiatrovi. Teď nevím a brala nějaké prášky a bez nich, nebo když ji léčbu změnily, tak se to vždycky zhoršilo, tak nevím, jestli u ní zkoušely i nějakou psychoterapii, ale asi nezabrala. Asi záleží i na tom, jak je to vážný.
Radka, (17. 11. 2015 14:34) Reagovat
O té kognitivně-bahaviorální terapii jsem nedávno četla. Chtěla bych taky takovou terapii vyhledat. U mě nejde ale o panickou poruchu, ale spíše generalizovanou úzkostnou poruchu. Zatím jsem s tím nikde nebyla, ale zajímám se o psychologii laicky. Zkrátka hledám něco, co by mě pomohlo. Problém terapií je, že pro mě je to dost peněz za jedno sezení...
Jan, (08. 04. 2016 18:35) Reagovat
Je pravda, že psychoterapii většinou nehradí pojišťovny, ale najdou se výjimky. Záleží odkud jste. Neznám tu terapii, o které píšete, ale jestli je nějaká speciální, tak asi bude placená všude. Obvykle to stojí 500 Kč, a když se chodí třeba jednou týdně, tak je fakt, že to s rozpočtem zamává.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Panická-porucha.cz
Kontakty